Marek (neregistrovaný uživatel)

Muž, 42 let, VŠ, sedavé zaměstnání nárazově ve stresu, nesportuji (někdy dříve kolo, výlety 10 km pěšky bez omezení), 3 dioptrie dálka/blízko tupozrakost (venku chození bez problémů bez brýlí), tlak v pořádku, vyšší tep v klidu cca 75-80, žádné léky ani alergie. Kuřák 20 cigaret denně, alkohol pouze pivo 1 denně, nárazově cca 1x 14 dní zajdu na pivo.

Zdravotní potíže

2011/10 – rána na levé ucho, prasklý bubínek, později zahojený. Od 2011 bolesti levé strany hlavy, výsledkem neustále otevřená levá Eustachova trubice. V levém uchu horší sluch, náhodně tlak, svědění, píchání, při určitém zvuku (ventilátory serverů, vysavač apod.) dýchání uchem. Kromě nonstop bolesti levé části hlavy v letech 2011-2015 nijak neomezovalo. Nevím, jestli může souviset s následujícími problémy.

2015/04 – po náhlém cvičení prudká bolest na hrudi v oblasti srdce, složil jsem se s vědomím k zemi. Kardiovyšetření (EKG, Holter) v pořádku, od uvedené doby neustálá tíseň v levé části hrudi. Od cca stejné doby pravidelné bolesti levé ruky (pravděpodobně oblast ramene, kloubu), náhodně v cyklech cca 1 měsíc ruka paralyzována s nemožnosti bez prudké bolesti v polovině pohybu a pomoci druhé ruky pohnout z vrchu dolů.

2015/06 – začínají se projevovat venku (otevřené prostranství) při chůzi závratě i na místech, kde denně chodím 6 let.

2015/12 – bolest hlavy se přesunuje více doprostřed do oblasti čela a očí, cítím tlak v hlavě, přestávám tolik vnímat bolest levé části hlavy po zranění

2016/01 – venku při běžné chůzi najednou zásek v pohybu, závrať, problém udělat krok. Od té doby problémy se zrakem (pocitově tmavší vidění, všechno pocitově daleko, zvýšení dioptrií, hlavně zmatenost, špatná orientace v prostoru, závratě, nesnášenlivost slunečního světla), zvyšující se problémy s chůzí (buď nervy, soustředění se na každý krok, nebo vrávorání, chůze krůčkem).

Bolesti za krkem a ramen, v hlavě u páteře šustění pytle s pískem při otáčení hlavy hlavně doleva, po 14 dnech opakující se bolesti typu napnuté lano, které má každou chvíli prasknout. Nyní i šustění písku v oblasti čela při pohybech hlavy dopředu a dozadu. S bolestmi čela současně bolest očí večer, nemožnost mít otevřené oči, ihned zavřít oči a lehnout si.

Zmatenost, neklid, problémy se soustředěním, zamyšlením se, negativní myšlenky a obavy, problém s usínáním, nižší cit povrchu těla hlavně nohou. Potím se na trupu, studený pot nohou.

Chůze venku s obtížemi max cca 500 metrů ve známém prostředí s doprovodem.

Nemožnost fungovat bez brýlí, hlavně chůze.

2017/06 – potíže se zvyšují, závratě už i na chodbě, od té doby na nemocenské.

Lékařská vyšetření

Psychiatrie – od 2015/01 různé léky a dávky na bázi SSRI, rivotril. SSRI bez úspěchu, rivotril uklidní, ale jinak veškeré potíže zůstávají.

Oční – prakticky neznatelný šedý zákal, zhoršení dioptrií (ze 3 na cca 4,5).

ORL – otevřená levá tuba.

CT – 2016/03 – Přiměřený nález.

Magnetická rezonance

2016/09 – plošný okrsek zesílení mening na stropu pravé orbity, bez průkazu sycení charekteru meningeomu

2017/04 – lokální rozšíření zevních likvorových prostor vpravo frontobazálně nad stropem orbity s mírnou kortikální atrofií gyrů.dif dg postkontuzní změny? Nejsou známky patologického sycení či zesílení mening či menungeomu, jinak nález v normě

2017/11 – (bude následovat)

Evokované potenciály

2016/09 – VEP: sugnufuikantní asymterielatence NPN komplexu v neprospěch pravé strany, absolutní hodnota všech vln v normě – nález svědčí pro možnost leze prechiasmatického úseku zrakové dráhy zprava demyleinizačního typu

Neurologie a infekční

Sérum 2016/05 – sérum S_Borrelia IgG (recomb., afzelii, garinii) pozitivní 2-3x nad mezemi, IgM negativní.

Lumbální punkce

2016/06 – oligoklonální pásy 4 v likvoru, 0 v séru – typ 2, Albumin 48.6 g/l (mez 48 g/l).

2017/09 – oligoklonální pásy 5 v likvoru, 0 v séru – typ 2, Albumin 44.8 g/l, Glukóza 7.6 mmol/l (mez 5.6 mmol/l). VZV-intratekální Pl pozitivní AI-VZV 1.7 (mez 1.4), Morbilli, Rubeola negativní. Neuroborrelióza serologicky vyloučena, v CSF antiborr. protilátky nepřítomny, v séru jen izolované hraniční IgG pozit. antiborr. protilátek. St.p. terapii doxycyklinem bez efektu 2017/04.

MUDr. Alena Cabalová odpověděl