Veronika (neregistrovaný uživatel)

Dobrý den,

Vážená paní Doktorko

Již 6 let trpím bolestmi zad které se stále zhoršuji. Závěr lékaře je vždy návštěva centra bolesti. Která bohužel nezabírá. Je mi 28 let a velice mi to komplikuje život. Je nějaká jiná  alternativa léčby? Děkuji za odpovědi

 

závěr CT:.

Def. spondyloza, spondyloartroza, Osteochondroza L4-S1, primární stenoza páteřního kanálu L3-5, prútrže disku L4/5 s max. paramediálně vlevo se stenozou páteřního kanálu, protruze disku L5/S1 s max . paramediálně vpravo s impresí thekalního vaku

 

Doplněná MR

 

Výsledek MR :

Lordozá plošší. Výška obratlu přiměřená,Modic II změny v L5 subchondrálně. Kanl patření primárně užší do 14mm. Signál likvoru i mišního konu (L1) v normě. Disky L4-S1 a Th 9/10, Th11/12 v T2 hyposignálně při chondroze, lehce snížené. Zachyceno po Th9. Těla Th11-L3 s mělkými Sch. uzly. V prostoru Th 12/L1 mediodorzálně minimální prominence disku se zúřením ventr. subarach. prostoru. Imprese dur vaku ventrálně.

V prostoru L4/5 spondyloartroza s výpotkem ve štěrbinách , s mirnou foraminostenozou bilat., kořeny L4 volné. V zúžených laterálních recesech lehce tangovány odstupující L5 bilat. Prominence disku mediodozalně lehce za tělo L4 stoupající . Imprese ventralní kontury dur. vaku na zhotovené myelografii.

V prostoru L5/S1 bez vyráznější prominence disku na hranu L5, která dorzálně posunutá max 4mm oproti S1, disk se kaudálně propaguje více vpravo paramedialně v rozsahu max 3 mm za těloS1. dosahuje blízko průběhu odstupujícího kořene S1 I. dx Vlevo v lateralním recesu sups drobné pooperační změny v okolí S1 vlevo. Spondyloartroza bilat. s jemným výpotkem v kloubní štěrbnině, osteoprodukce. Foramen vpravo výraznější zúženo a kořen L5 v něm tangován. Vlevo kořen volný.

 

EMG závěr:

ve vyšetřených svalech obou myotomů L5 a S1 bez jistějších známek patologické spontánní aktivity myofibrilárních membrán. Křivky MVK jsou i oboustraně zřetelně redukovány, jednoznačně ale pro poruchu recruitementu. V soleu sin chronické změny struktury MUPs s projevy starší chronické nedokonalé neurogenní přestavby. Parametry motorických kondukcí jsou normální, Vpravo pak poněkud zřetelnější disparita v latenci H a F. Obraz chronické stáři. ne plně komp.- radikulopatie SI vlevo s proběhlou kolaterální reinervací a enlargementem CMAP: Vpravo pak parametry vysokého preganglinárního bloku SI, ale bez jistějších axonální degenerace.

 

Moc děkuji za odpověď

MUDr. Alena Cabalová odpověděl